Postupně jsem se pokusila seznámit Vás s masážemi, které si ke mě můžete přijít vychutnat. Lymfatickou masáž, respektive drenáž jsem si nechala nakonec, protože k této metodě od počátku chovám silný respekt. Věřím, že pokud se provádí správně a pravidelně, má výrazné ozdravné účinky.
Co je vlastně lymfa a kde se v našem těle nachází?
Lymfu či mízu bych co nejstručněji připodobnila k určitému druhu tekutiny (můžeme přirovnat např. ke krevní plazmě), kterou nazýváme mízou. Míza se postupně z periférie těla dostává směrem k srdci přes mízní cévy, mízní uzliny (zde dochází k filtraci), mízní kmeny, až nakonec vyústí do žilního systému. Do lymfatické soustavy patří i další důležité části jako je např. slezina či apendix atd. Škodlivé látky se poté žilním systémem odvádí do ledvin a dále přes vylučovací soustavu ven z těla. V lidském těle se nachází přibližně 5 – 6litrů mízní tekutiny. Bez lymfatického systému bychom nemohli správně fungovat, protože by se z našeho těla stala popelnice a tělo by nedokázalo správně odvádět škodliviny z těla ven. Navíc se v lymfatickém systému dotváří protilátky, které jako první bojují proti chorobám a také zodpovídá za transport tuků.
Lymfatický systém se odlišuje od srdečního systému tím, že je trochu línější a musí se na něj pomalu. 🙂 Srdeční systém se rozpohybovává sám a lymfa potřebuje popohnat, protože sama se rozpohybovává velmi málo, zde má na starosti důležitou roli pohyb! Pokud rozpohybujeme tělo dochází ke zrychlení toku lymfy a vyprazdňují se tukové buňky, odvádí se škodliviny z těla a nastává proces detoxikace. Lymfatickou masáží se také snažíme rozpohybovat lymfu dle jejího toku, což je od periferie směrem k srdci, ale masáž začínáme z centra a postupujeme k periferii. Tímto jsem Vás možná torchu zmátla, ale hned vysvětlím. Abychom lymfu mohli někam odvádět, musíme mít nejprve volná místa kam jí odvedeme. (Podrobněji popsáno u průběhu lymfatické masáže níže.) Je důležité, ať už půjdete na lymfatickou masáž kamkoli, aby Vám masér nejprve otevřel hlavní lymfatická centra. Lymfa poté může bez potíží proudit.
Rozdíl mezi lymfatickou a klasickou masáží
Lymfatická masáž má několik zásadních odlišností od ostatních masáží. Masérské hmaty jsou vykonávány bez pomoci oleje či emulze, tedy nasucho. Zásadní a nejdůležitější je frekvence jednotlivých hmatů, a to nejlépe jednotlivé hmaty po sekundových intervalech. Masáž je tedy prováděna velmi pomalu a menší silou, nejde se tak do hloubky jako u klasické masáže, kde se zaměřujeme hlavně na svaly. Lymfa se totiž nachází z 80% v podkoží, proto s touto vrstvou musíme nejvíce pracovat.
Jak probíhá lymfatická masáž.
Když přijdete na lymfatickou masáž měli byste se nejprve prodýchat. Masér by Vás měl nejprve naučit správně dýchat. Klienti, kteří dochází pravidelně, si již prodýchání začínají sami před masáží, čímž posilují konečný účinek. Vědomé dýchání, kdy se soustředíte na svou práci s dechem všem velice doporučuji. Výborná doba, kdy se takto prodýchávat je např. ráno v posteli než vstanete. Zpět k masáži. Masér má ruce na vašem břiše a kontroluje Váš dech a poté jemně stlačuje břicho podle dechu. Pokračuje a otevře hlavní lymfatické cesty nacházející se nad klíčními kostmi, pod ušima, na krku a šíji. Následně se věnuje oblasti kvůli, které kliet přišel na masáž. Např. Dolní končetiny
– uvolnění hlavních uzlin v tříslech – poté stehno, hmaty směrem k tříslům – opět uvonění třísel
– koleno – stehno – tříslo
– holeň, lýtko – koleno, stehno, tříslo
– kotník – holeň, lýtko- koleno – tříslo
– nárt – kotník – holeň, lýtko – koleno – tříslo
– prsty, ploska nohou – nárt -kotník -holeň lýtko – koleno – tříslo
Opět platí, že každý z nás je originál sám o sobě, proto i každá masáž je přizpůsobena jednotlivci. Místu, kde je lymfa nahromaděna ( např.se tvoří otoky) se budeme věnovat déle.
Možné projevy a pocity u lymfatické masáže:
Ze zkušeností klientů i z mých vlastních se většinou člověk cítí uvolněně, lehce a zbaven napětí. Každý reaguje a vnímá pohyb lymfy jinak. U jednoho může být výsledek silně znatelný u jiného zpočátku nepatrný. U někoho se po rozpohybování lymfy může projevit mírné točení hlavy, citlivější mohou cítit určité vlny, jak se lymfa pohybuje. Někdo je po masáži unavený, někdo probuzený. Pokud nastane v těle takto řízený proces detoxikace, může člověk častěji chodit na záchod nebo např. moč může mít tmavší barvu. Po masáži můžete cítit sucho v ústech, což je znamení, kdy nám tělo říká o vodu, proto je velice důležité podpořit tento proces vyšším příjmem nejlépe čisté vody, vody s citrónem nebo bylinkovým lymfatickým čajem.
Pro koho je lymfatická masáž vhodná/nevhodná?
Lymfatickou masáž bych doporučila každému, kdo chce posílit imunitní systém a podpořit detoxikaci organismu. Lidem, kteří mají často oteklé nohy či ruce. Na redukci váhy, proti celulitidě či odvodu přebytečné vody z těla ven.
Zcela nevhodná je u onkologických onemocněních, zeleném zákalu nebo při užívání Walfarinu! Masáž vynechejte v průběhu bakteriálních a virových onemocněních. Na masáž byste měli přicházet zdraví.
Jak často na lymfatickou masáž?
Lymfatickou masáž bych doporučila 1x za měsíc pro detoxikaci (nejlépe před úplňkem).
Při zaměření na redukci váhy 1x – 3x týdně + zdravé stravování. Při lymfedému (vrozené otoky) klidně každý den – důležitá je poté komprese např. kompresní podkolenky atd. Samozřejmě vše záleží na domluvě a stavu klienta. Na masáž byste měli dorazit aspoň hodinu po jídle.
Jak dlouho trvá lymfatická masáž?
Lymfatická masáž dolních končetin 90min
Lymfatická masáž horních končetin 90min
Lymfatická masáž celková 150min
Lymfatická masáž obličeje 30min