Medová masáž

Medová masáž je pro člověka, který na ni jde poprvé zajímavým zážitkem. Rozhodně není výmyslem moderní doby, ale je to stará metoda z lidového léčitelství. Záznamy o této metodě se dochovaly převážně na Ukrajině, odtud byly postupně předávány dál do západního světa a aplikovány v podobě jakou dnes užíváme.

Za celý život se v našem těle usazují škodlivé látky z potravy, okolního prostředí nebo různých medikamentů. Hlavní účinky jsou u medové masáže dosaženy právě díky medu, který má úžasnou vlastnost, a to vytáhnout usazené škodlivé látky z hloubky těla na povrch. Dochází tak k silnému pročištění, k detoxikaci, při které se z těla dostávají nežádoucí látky, čímž zvyšujeme obranyschopnost celého organismu. Pokožka je po masáži příjemně prokrvená a velmi hebká. Rozproudí se lymfatický systém a člověk pocítí znovuoživení celého těla. Důležité je, aby masér prováděl masáž s kvalitním medem nejlépe přímo od včelaře, jedině tak lze dosáhnout požadovaných výsledků.

Pro koho je vhodná/nevhodná?
Medová masáž je vhodná při vyčerpání, slabosti, stresu, svalovém napětí či nervových poruchách. Výborné výsledky jsou dosahovány u starších lidí. Díky účinkům medu, který obnovuje přirozenou detoxikaci, můžete příjít na medovou masáž i s nemocemi jako jsou revma, alergie, žaludeční a střevní poruchy, chronická únava, potíže s usínáním a spánkem atd.
Samozřejmě záleží v jaké fázi nemoci jste a jak moc jste oslabení. Podle stavu se doba masáže zkracuje např.jen na 20 minut u těhotných a oslabených.
Medová masáž je nevhodná při otevřených poraněních, exémech či vyrážkách v oblasti, kde chceme masírovat. Dále by se masírovat nemělo při vysokém očním tlaku, trombóze, infekčních chorobách, po čerstvém záchvatu mrtvice nebo krvácení v těle (např.žaludeční vředy).
Upozornění: Pro ty z Vás, kteří máte ochlupená záda a rozhodnete se jít na medovou masáž, musíte počítat i s tím, že to bude bolet. Jelikož se medová masáž provádí s pravým včelým medem, který má hutnou konsistenci, je to jako dát na záda lepidlo a snažit se ho odtrhnout pomocí pásky(ruky), což asi není úplně příjemné. Účinky budou stejné, ale masáž bude pro vás bolestivější.

Jak probíhá medová masáž?
Medová masáž 60min. Med se nanáší na oblasti: část hýždí, záda a šíje.
Medová masáž má tři 15-20min fáze. Probíhají všechny podobně, ale je zajímavé pozorovat změnu struktury medu dle toho, co z těla vytahuje a v jakých oblastech.
1. Nejprve se nanese med a speciálními ,,pumpujícími“ hmaty se masíruje. Na konci každé fáze se vezme ručník namočený v teplé vodě a med se s jím setře. Ohřátý ruční je velice příjemný a můžete mít pocit jakéhosi odlehčení a sejmutí těžkosti – velmi příjemné části celé medové masáže.
2. Opět se nanese med a celý proces se opakuje.
3. Naposledy naneseme med a opakujeme proces.

Může se zdát, že všechny fáze jsou stejné, ale opak je pravdou. U každé fáze má med trochu pozměněnou strukturu, právě podle toho, co z těla dostává. Např. když je člověk hodně zavodněný, med dostává z těla přebytečnou vodu a postupně se proměňuje v olejnatou, až vodovou konsistenci. Jindy zase zhutní či zbělá a chová se spíše jako lepidlo. Každá ze tří fází se proto může lišit. Zajímavé je pozorovat změnu struktury jen v určitých částech těla např. když je někdo po operaci vyhřezlé ploténky. Na tomto místě se med chová výrazně odlišně a vytahuje zbylé škodliviny.

Jak často chodit na medovou masáž?
U zdravého člověka je vhodné přijít jednou za měsíc. U nemocných lidí jednou týdně. U akutních případů dvakrát týdně.