Reflexní masáž plosek nohou

Když jsem dokončila základní masérský kurz, zaujala mne reflexní masáž plosek nohou a tak byl další kurz, na který jsem se chtěla přihlásit, jasný. Za to, že jsem si reflexní masáže tak oblíbila vděčím hlavně vynikajícímu lektorovi Kájovi Tejčkovi, který má díky své mnohaleté masérské praxi úžasné vědomosti a zkušenosti, které dokáže předávat svým žákům. V současné době již mám za sebou i kurz Reflexologie ruky a doma na stole má své místo kniha Reflexologie obličeje. Přiblížit se této technice je jedním z mým dalších cílů.

Co vlastně reflexologie je?
Reflexologii plosek nohou si můžeme zjednodušeně představit jako zrcadlo, které nám na ploskách nohou zrcadlí celé naše tělo. Promítají se zde zranění, nemoci, odstraněné části těla, psychické problémy, stresy atd. Na chodidlech nalezneme vyobrazeno vše, co naše tělo prožilo a prožívá. Správným protlačováním určitých bodů a oblastí na ploskách nohou tedy můžeme výrazně ovlivnit jinou část na těle. Např. u bolesti hlavy vycházející od krční páteře je často velmi rychla úleva od bolesti, když si na noze masírujeme oblast krční páteře, která je po stranách obou palců. Masérovi či terapeutovi musí pod rukama projít mnoho lidí, aby správně rozpoznal a vyhodnotil jisté miniaturní nuance, které pro laika nemusí být ani znatelné. Nyní je to rok, co se reflexologii nohy zabývám a praktikuji ji. Rozhodně se nepovažuji za člověka, co Vám z plosek nohou vyvěští všechny choroby a psychické stavy, ale čím déle se reflexologii věnuji, tím více si ověřuji, co vše můžete z nohy vyčíst, proto mě stále více zajímá a láká. Líbí se mi na ní i to, že se o ní může člověk přesvědčit sám na sobě, což momentálně prožívám. Mohu sama na sobě rozeznat silný rozdíl na ploskách nohou v oblastech, kde se zrcadlí kotníky, kdy levá zdravá noha v této oblasti nebolí a pravá noha v této oblasti byla do nedávna výrazně bolestivá. Dnes už se bolest při stlačení bodu dá snést lépe, což odpovídá i realitě na pochroumaném kotníku.

Proč jít na reflexní masáž plosek nohou?
Pokud se reflexní masáž provádí správně rozhodně budete spokojeni. Abyste předešli možnému zklamání z toho, že masáž nebyla podle vašich představ (např.že masáž byla moc bolestivá nebo naopak, že jste ani necítili, že vám masér na chodidlo sahá) je důležité s masérem komunikovat. Masér by se vás měl sám na začátku zeptat, jakou intenzitu promačkávání si zvolíte. Každý máme jiný práh bolesti a líbí se nám jiná intenzita masáže. Záleží také zda jdete na masáž za účelem zmírnění bolesti od určité nemoci nebo na relaxaci, protože je vám masáž nohou příjemná. Dají se také zaslechnout jisté mylné názory, že reflexní terapie musí pořádně bolet jinak není účinná. Dle mého názoru a zkušeností by si měl každý určit střední cestu. Pokud chcete pocítit silnější reakce na jistých částech těla, měli byste bolest při stlačení pociťovat, ale mám na mysli příjemnou bolest. Pokud budete chtít silnou bolest masérovi to nedá moc práce způsobit vám ji a můžete se hodinu svíjet na lehátku, ale dle mého názoru byste na takovou masáž asi už znovu nešli.

Jak dlouho trvá?
Reflexní masáž plosek nohou 60minut

Jak probíhá?
Reflexní masáž plosek nohou má jistá pravidla, ale nemusíte se ničeho bát, když si doma budete mačkat plosky nohou podle toho, jak uznáte za vhodné a jak je vám to příjemné. Pokud budete vnímaví k pocitům, které při stlačování cítíte, tělo Vám samo poví, co ano a co ne. Masáž se prování nasucho, aby se daly správně stlačovat body a prsty neklouzaly. Na konci (10min) provádím masáž olejem a nohy dostanou zaslouženou péči. U odborné masáže jsou jistá pravidla, podle kterých by se nejprve mělo chodidlo protáhnout a trochu rozpohybovat, dále se promačkává kosterní soustava, smyslová soustava, trávicí soustava, vylučovací soustava, reprodukčníí soustava, dýchací soustava a lymfatický systém. Každý masér dle svého masíruje buď jednu nohu, na které projede všechny soustavy a pak jde na druhou nohu, nebo se projíždí jednotlivé soustavy na obou chodidlech a masér přeskakuje z jedné nohy na druhou. Na konci se pak může vrátit k oblastem, které byly citlivější.

Důležité je vědět, že když je místo citlivější či bolestivé, klidně to sdělte masérovi. Rozhodně to neznamená, že dané místo musí být nemocné. Tělo je celek a jako celek se musí brát. Místo může být jen delší dobu zatěžované, ať už fyzicky či psychicky, proto je v daném místě citlivé. Pokud např.půjdete po obědě na reflexní masáž plosky nohou je velmi pravděpodobné, že budete mít citlivou oblast žaludku, protože právě trávíte a je zde soustředěna energie, aby žaludek mohl pracovat.

Pro koho je vhodná a pro koho ne?
Vhodná pro všechny, kdo nemají akutní problémy či onemocnění s ploskami nohou. Na začátku těhotensví by se masáž měla provádět velmi jemně nebo vůbec.

Jak se můžeme po masáži cítit?
Moji klienti mi často říkají, že se cítí lehčí 🙂 a i já mohu potvrdit, že máte příjemný pocit nejen na chodidlech, ale i na celém tělě. Jako kdybyste se mohli nohama nadýchnout.

Jak často na masáž jít?
Záleží na Vás 🙂